Możesz pomóc

Możesz pomóc Sławkowi!
Przekaż 1% podatku z rozliczenia rocznego!
KRS 0000097900
z dopiskiem: "Dla Sławka Mandzewskiego"

konto prowadzi MATIO - Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
Chcesz wiedzieć więcej - kliknij w "Pomoc"

 

 

 

 

Najczęstsze objawy mukowiscydozy
objawy PDF Drukuj Email
środa, 23 listopada 2011 22:17

Mukowiscydoza jest chorobą całego organizmu, daje objawy w wielu narządach. Podstawowym problemem jest produkcja przez organizm nadmiernie lepkiego, śluzu, który powoduje zaburzenia działania organów. Charakterystycznym objawem jest wyjątkowo słony pot – chory wraz z potem traci zbyt dużo chloru i sodu.
Każdy chory choruje zgodnie ze swoim własnym wzorcem. Chorobę wywołują błędy w genach, a rozpoznanych mutacji jest już ok. 2 tysiące, ale duży wpływ na nią mają predyspozycje osobnicze oraz środowisko.

Główne objawy związane są głównie z układem oddechowym, pokarmowym, rozrodczym.

W układzie oddechowym zbyt gęsty śluz w płucach powoduje częstsze infekcje, przewlekły kaszel, nawracające zapalenia oskrzeli i płuc. Śluz, który występuje w płucach zdrowych ludzi, pomaga m.in. pozbywać się bakterii. U chorych, gdy jest zbyt gęsty, nie tylko utrudnia pozbywanie się bakterii i zanieczyszczeń, ale wręcz stwarza idealne warunki do rozwoju groźnych bakterii niszczących płuca. Są to głównie bakterie „lubiące” wilgoć, niegroźne dla organizmu zdrowego, ale atakujące chorych i osłabionych (np. ciężkimi chorobami, operacjami). W układzie oddechowym wielu chorych dotykają także problemy z zatokami oraz polipami nosa.

W układzie pokarmowym głównym problemem jest niewydolność enzymatyczna trzustki, która powoduje zaburzenia trawienia i wchłaniania. Chorzy wymagają diety wysokotłuszczowej i wysokokalorycznej, aby organizm przyswajając mniej z pokarmu, otrzymał wystarczającą ilość kalorii i składników odżywczych. Występują także nawracające zapalenia trzustki, wtórna marskość wątroby, dysfunkcje woreczka żółciowego, niedrożność jelit, skręt jelit, uszkodzenia ślinianek, problemy z wypróżnianiem.

W układzie rozrodczym u kobiet zagęszczony śluz powoduje trudności, lub uniemożliwia zajście w ciążę, u mężczyzn wywołuje niedrożność nasieniowodów i bezpłodność.

Wśród innych objawów wymienia się często osteoporozę, cukrzycę, awitaminozy, palce pałeczkowate, niedobory wagi i wzrostu, prawokomorową niewydolność serca.

Nie wszyscy chorzy mają wszystkie objawy. Niektórzy chorują „lżej”, inni „ciężej”. Pełna lista wszystkich objawów była by bardzo długa i bardzo trudna do stworzenia. Choroba daje bowiem wiele objawów, ze strony wielu narządów i praktycznie u każdego chorego przebiega inaczej. Dlatego nazywana jest chorobą o wielu twarzach.

Należy także wziąć pod uwagę, że nawet wystąpienie wielu objawów nie determinuje choroby – aby ją stwierdzić potrzebne są szczegółowe badania pod okiem lekarza

Poprawiony: środa, 23 listopada 2011 22:21
 

To Sławek

Wspierają nas:

Reklama
Reklama
Reklama